Massageapparat som ger en stimulerande och djupgående fotmassage med lindring för hålfot och fotsula. Fotmassagen ger en skön shiatsumassage med kompression, akupressur och värmeterapi, som både ökar blodcirkulationen i fötterna och lindrar trötta och ömma fötter. Fotmassagen kan med fördel användas vid hälsporre.
Kompressionsmassage: Denna massageform fungerar som en långsamt pulserande press vilket ökar blodgenomströmningen och minskar trötthet och ömhet i musklerna. Massageapparaten ger ett jämnt tryck över hela vristen.
Akupressurmassage: En av de äldsta och mest använda behandlingsformerna som bland annat lindrar muskelsmärtor. Förebygg muskelsmärtor i fötterna eller använd massagen när fötterna är ömma och trötta.